Ehe Eesti – Eesti ettevõttele eesti nimi 2024

Emakeele Selts, Eesti keelenõukogu, Haridus- ja Teadusministeerium, Keeleamet, Eesti Interneti Sihtasutus ja Patendiamet kuulutavad välja ettevõttenime võistluse „Ehe Eesti – Eesti ettevõttele eesti nimi 2024“.

Ettevõtmine sai alguse 2016. aastal ja toimub juba üheksandat korda. Traditsiooniliselt emakeelepäeval välja kuulutatava võistluse eesmärk on juhtida ettevõtjate ja avalikkuse tähelepanu avaliku ruumi võõrkeelestumisele ning väärtustada eestikeelseid äri-, ettevõtte-, rahvusdomeeninimesid ja kaubamärginimesid.

Nimevõistluse auhind antakse välja kaheksas kategoorias:
1) tootmisettevõte;
2) teenindusettevõte (sh kaubandus, toitlustus, majutus);
3) vabaühendus;
4) haridus- ja kultuuriasutus (huvikoolid, raamatukogud, rahvamajad jms);
5) aasta uustulnuk (äriregistri esmakanne on tehtud 14.03.2023 kuni 15.09.2024);
6) õpilasfirma (registreeritud Junior Achievement Eestis 2023/2024. õppeaastal);
7) .ee lõpuga internetiaadress ehk rahvusdomeeninimi (registreeritud 14.03.2023 kuni 15.09.2024);
8) kaubamärk (registreeritud Patendiametis või Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Ametis; kaubamärgi omanik on Eesti ettevõte).
Žürii liige, Patendiameti kaubamärgiosakonna peaekspert Mari-Epp Tirkkonen tutvustab sel aastal lisandunud uut, kaubamärgi kategooriat: „Hea kaubamärk annab ettevõtjale konkurentsieelise, sest aitab oma turunišis eristuda. Selline märk kätkeb endas sageli keele- või mõttemängulist vihjet selle alt pakutavatele kaupadele-teenustele. Nii jääb see tarbijale lihtsasti meelde ja aitab tal toote või teenuse kiiresti üles leida. Keele- ja mõttemängud õnnestuvad kõige paremini emakeeles, sestap töötavad koduturul hästi just eestipärased kaubamärgid. Kutsume üles Eesti ettevõtjate leidlikke kaubamärke märkama! Enne nime võistlusesse esitamist veendu, et see on Patendiametis või Euroopa Liidus ka kaubamärgina registreeritud – soovime tunnustada oma loomevara kaitsvaid ettevõtjaid!“

Kandidaatide esitamise tähtaeg on 15. september 2024 otselingil https://bit.ly/EheEesti2024.

Võistluse võitjad valib žürii, kuhu kuuluvad Eesti Interneti Sihtasutuse, Eesti Keele Instituudi, Eesti keelenõukogu, Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni, Emakeele Seltsi, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Keeleameti ning Patendiameti esindajad.

Esmakordselt selgub internetihääletuse teel ka kategooriaülene rahvalemmik.

Võistluse tulemused tehakse teatavaks Emakeele Seltsi kodulehel ja auhinnad antakse võitjatele pidulikult üle oktoobris.

Ehe Eesti – Eesti ettevõttele eesti nimi

Žüriisse kuuluvad Eesti Interneti Sihtasutuse, Eesti Keele Instituudi, Eesti keelenõukogu, Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni, Emakeele Seltsi, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Keeleameti ning Patendiameti esindajad.

  • 2016. aasta võitjad olid tööstuse kategoorias Puupagana OÜ, teeninduse kategoorias Valge Klaar, vabaühenduste kategoorias Sõltumatu Tantsu Lava ning aasta uustulnuka kategoorias OÜ Tulõtungal.
  • 2017. aasta võitjad olid tööstuse kategoorias OÜ Hiire Õnn, teeninduse kategoorias Vinoteek Mulks (Vats Toitlustus OÜ), vabaühenduste kategoorias Ajapaik (MTÜ Eesti Fotopärand) ning aasta uustulnuka kategoorias MTÜ Rabarber.
  • 2018. aasta võitjad olid tööstuse kategoorias OÜ Vaikelu (ära märgitud ka Matsimoka OÜ, OÜ Pagar Võtaks, OÜ Minna Sahver); teeninduse kategoorias OÜ Teravik (ära märgitud ka OÜ Pilt Taskus, Taaskasutuskeskus Sahtel (MTÜ Piirilind)); vabaühenduste kategoorias MTÜ Sõsarõ (ära märgitud ka MTÜ Isade Meel) ning aasta uustulnuka kategoorias OÜ Meelekoda (ära märgitud ka OÜ Salamaja).
  • 2019. aasta laureaadid olid OÜ Päevapoeg tootmisettevõtte kategoorias, Nelijakk OÜ teenindusettevõtte kategoorias, MTÜ Vaimupuu vabaühenduste kategoorias, Künnimees OÜ haridus- ja kultuuriasutuste kategoorias ning OÜ Viljahunt aasta uustulnuka kategoorias.
  • 2020. aasta laureaadid olid teenindusettevõtte kategoorias Kiiks ja Knihv (OÜ Trilevik) ning Rüüüürija OÜ, aasta uustulnuka kategoorias MTÜ Hõimulõimed, vabaühenduse kategoorias MTÜ Õuering, tootmisettevõtte kategoorias Aegaon OÜ, haridus- ja kultuuriasutus kategoorias võitjat välja ei kuulutud, ära märgiti Helivus OÜ.
  • 2021. aasta laureaadid olid rahvusdomeeninime kategoorias ühetähejutud.ee, õpilasfirmade kategoorias Leivik, aasta uustulnuka kategoorias Kõhuvabohu OÜ, teenindusettevõtte kategoorias Kaine Kärbes OÜ, tootmisettevõtte kategoorias Ilmavald OÜ, haridus- ja kultuuriasutuse kategoorias OÜ Mõttemaru. Vabaühenduste kategoorias võitjat välja ei kuulutatud, ära märgiti Elav Elva (SA Elva Kultuur ja Sport).
  • 2022. aasta laureaadid olid rahvusdomeeninime kategoorias pinnavormijad.ee, õpilasfirmade kategoorias Sörmik, aasta uustulnuka kategoorias Kriba (Kriba Kommunikatsioon OÜ), teenindusettevõtte kategoorias Tikupoiss OÜ, tootmisettevõtte kategoorias OÜ Vahvärk, haridus- ja kultuuriasutuse kategoorias Pillikeel OÜ  ning vabaühenduste kategoorias MTÜ Saunaministeerium.
  • 2023. aasta laureaadid olid rahvusdomeeninime kategoorias mänguvõti.ee (Mänguvõti OÜ), õpilasfirmade kategoorias PAKILINE, aasta uustulnuka kategoorias OÜ Sõnavulin, teenindusettevõtte kategoorias Vudila (Vudila Mängumaa OÜ), tootmisettevõtte kategoorias HUUM OÜ, haridus- ja kultuuriasutuse kategoorias MTÜ Lasteraamat ning vabaühenduste kategoorias MTÜ Jääk ja Praak.
  • 2024. aasta laureaadid olid tootmisettevõtte kategoorias Obadus OÜ, teenindusettevõtte kategoorias Iseasi OÜ, vabaühenduse kategoorias MTÜ Kärr ja Surr, haridus- ja kultuuriasutuse kategoorias Progepisik OÜ, aasta uustulnuka kategoorias Helimelu OÜ, õpilasfirma kategoorias Suhvel, rahvusdomeeninime kategoorias kõmu.ee, kaubamärgi kategoorias ÕLLENAUT ning rahvalemmikuks valiti MTÜ Segakoor HUIK!.